گفتگوی آنلاین
Label


بازگشت
اخبار 
   سال :      ماه :  

تاریخ انتشار: 04/04/1393
14: 53  : ساعت  
:: نوع مطلب: خبر

افزایش بی‌سابقه هزینه زندگی در مالزی


به گزارش توریست مالزی و به نقل از خبرگزاری ایرنا، کاهش ارزش واحد پول مالزی (رینگیت) در مقابل دلار که از 9 سال پیش تاکنون بی سابقه بوده است در کنار عواملی همچون افزایش بدهی دولت، تورم، کاهش بهای جهانی نفت و اخذ مالیات کالا و خدمات، زندگی مردم این کشور گرم و استوایی را روز به روز سخت تر می کند.

کاهش ارزش واحد پول این کشور باعث افزایش هزینه کالاها و مواد خام اولیه وارداتی شده و هزینه زندگی از جمله در بخش غذا و پوشاک را به طور قابل توجهی افزایش داده است.

سایت مالیزیا اینسایدر روز دوشنبه در این زمینه نوشت، روند کاهش ارزش رینگیت در مقابل دلار در هفته های آینده باعث افزایش بهای کالاهای مختلف می شود.

به رغم آنچه که در عرصه واقعی زندگی مردم رخ می دهد، اما بانک مرکزی مالزی این تغییرات را گذرا اعلام کرده و معتقد است پایه های اقتصاد مالزی توان مقاومت در برابر شرایط موجود را دارد.

برخلاف دیدگاه بانک مرکزی مالزی، اقتصاددانان این کشور تضعیف ارزش پول ملی را انعکاس ماهیت اقتصاد مالزی می دانند.

رامون ناواراتنام، معاون اسبق وزارت امور مالی مالزی در مصاحبه گفت که ارزش پول ملی کشور معیار سنجش سلامت اقتصاد است و اگر اقتصاد بیماری شود، همه از آن رنج می برند.

این مقام پیشین وزارت امور مالی مالزی تصریح کرد رینگیت مالزی با دلار سنگاپور در چند دهه گذشته دارای ارزش یکسان بوده‌اند، اما اکنون ارزش دلار سنگاپور سه برابر رینگیت مالزی است که این اتفاق در مورد ارزهای دیگر نیز رخ داده است، موضوعی که نشان دهنده تداوم کاهش ارزش رینگیت است و این یک امر گذار و موقتی نیست.

کاهش ارزش پول و افزایش هزینه های زندگی در این کشور در حالی عرصه زندگی را بر مردم تنگ کرده کرده است که چالش‌های سیاسی نیز بر وضعیت موجود دامن می زند.

تجمیع شرایط موجود باعث شده است مالزی در مقایسه با سال های گذشته یکی از بحرانی‌ترین سال های خود را از نظر اقتصادی و سیاسی پشت سر بگذارد. در حالی که وضعیت اقتصادی این کشور در شرایط مطلوبی قرار ندارد، عرصه سیاسی مالزی نیز محل تنش رهبران فعلی و پیشین این کشور است.

همراهی شرایط نامناسب اقتصادی و سیاسی مالزی، سوال اصلی کارشناسان را به سمت آینده مبهم این کشور سوق می دهد و کارشناسان و سیاستمداران بدنبال راهی برای برون رفت از این شرایط هستند.